Raná péče je sociální služba poskytující odbornou pomoc ohroženým dětem v důsledku nepříznivého zdravotního stavu, dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám.
Předcházet postižení, eliminovat nebo zmírnit jeho důsledky a poskytnout rodině, dítěti i společnosti předpoklady sociální integrace. Služby rané péče mají být poskytovány od zjištění rizika nebo postižení do přijetí dítěte vzdělávací institucí tak, aby zvyšovaly vývojovou úroveň dítěte v oblastech, které jsou ohroženy faktory biologickými, sociálními a psychologickými.
Zásadní roli ve vývoji dítěte hrají první tři roky života. Právě v období do tří let jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje vážný handicap. Pokud se právě toto období zanedbá, možnosti vývoje dítěte v určitých oblastech se mohou zcela uzavřít nebo extrémně snížit. Přestože mozek je schopen vytvářet nová nervová spojení po celý život, člověk se nejrychleji rozvíjí a nejlépe přizpůsobuje změnám v raném dětství.
Základem konzultace je domácí prostředí dítěte, terénní forma služby. Domácí prostředí je pro dítě přirozeným prostředím. Návštěvy v rodinách mají tu výhodu, že se rodiče cítí bezpečně, dítě v domácím prostředí se projevuje spontánněji, cítí se jistější a snáze přijme nového člověka. Rodičům také odpadá stres, který jinak zažívají při cestování nebo u lékaře.
Terénní forma služby rané péče může být doplněna rovněž ambulantní formou v prostředí poradny. V případě, že to vyžaduje aktuální situace (zdravotní stav dítěte, bytová situace rodiny, další odůvodněná přání rodičů) lze realizovat konzultaci i na jiném místě – např. nemocnice, lázně, mateřské centrum atd.
Terénní konzultace probíhají pravidelně jednou měsíčně (v mimořádných případech častěji). Čas konzultací a jejich náplň jsou předmětem vzájemné domluvy rodiče a poradce rané péče. Délka konzultace je zpravidla cca 1,5 - 2 hodiny.
Uvažujete-li o tom, že by služba rané péče mohla být Vám a Vašemu dítěti prospěšná, neváhejte nás kontaktovat telefonicky nebo e – mailem (kontakt na pracoviště dle místa Vašeho bydliště najdete také na tomto webu v sekci „kontakty“. Dále popsaná procedura i celá služba rané péče je pro Vás bezplatná.
Poté, co se na nás obrátíte, požádáme Vás o Vaše kontaktní údaje (Vaše jméno a příjmení, jméno dítěte, adresu a důvod Vašeho zájmu o službu) a dohodneme si s Vámi první osobní schůzku.
První osobní schůzka proběhne buď na našem pracovišti, nebo v prostředí Vašeho domova. Záleží na domluvě. Na první osobní schůzku přijedou vždy 2 pracovnice, vedoucí služby a poradkyně, která bude v budoucnu v pravidelném kontaktu s Vámi. Předáme Vám informační materiály a seznámíme blíže se službou rané péče, naší nabídkou a pravidly její využívání. Na této schůzce se budeme v rozhovoru věnovat rovněž Vaší situaci a Vašim potřebám, které z ní plynou, projdeme společně Dotazník pro jednání se zájemcem a na základě tohoto rozhovoru si Vy i my ujasníme, zda služba rané péče je pro Vás vhodná. Budeme také hovořit o Vašem dítěti, jeho obtížích a schopnostech. Informační schůzka trvá zpravidla do 60 minut.
Pokud dospějeme ke shodě, podepíšeme Smlouvu o poskytování služby rané péče a tímto okamžikem se stanete našimi klienty a můžete začít formou spolupráce s Vaší poradkyní čerpat službu rané péče v takovém rozsahu a formě, která Vašim potřebám nejlépe odpovídá.